BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki

Aktualności


Castle budzi się ze snu, Windsor 2.0 i DynamicProxy 2.1 wydane

06-05-2009 22:24 Aleksander Polak | Aktualizacja: 16-09-2011 09:50

Twórcy pogrążonego od pewnego czasu w letargu projektu Castle przypomnieli o sobie, wydając nowe wersje Windsor i DynamicProxy.

Castle Windsor to rozbudowany pojemnik IoC (ang. Inversion of Control), a zarazem jedno z najpopularniejszych dostępnych obecnie rozwiązań tego typu. W zdobyciu popularności nie przeszkodził Windsorowi ani fakt, że nigdy nie doczekał się on finalnego wydania 1.0, ani brak aktualizacji od prawie półtora roku. Teraz, po kilku latach oczekiwań, uzyskał on wreszcie status RTM, otrzymując z tej okazji również nowy numer wersji – 2.0.

Castle DynamicProxy pozwala generować w locie obiekty proxy dla interfejsów lub klas. Dzięki możliwości przechwytywania odwołań do składowych zdefiniowanych w interfejsie lub klasie, na rzecz której został utworzony obiekt proxy, może z powodzeniem służyć do realizacji programowania aspektowego. Z rozwiązania tego korzystają popularne narzędzia, takie jak NHibernateRhino Mocks czy Ninject. DynamicProxy 2.1 uzyskało status RTM na początku tego tygodnia. W związku z brakiem oficjalnej dokumentacji, wszystkim aspirującym użytkownikom tego narzędzia polecamy serię artykułów przygotowanych przez polskiego programistę i blogera Krzysztofa Koźmica.

Windsor 2.0 i DynamicProxy 2.1 zostały udostępnione na licencji Apache 2.0. Można pobrać je ze strony projektu Castle na SourceForge.

Przypomnijmy, że Castle to nie tylko Windsor i DynamicProxy. Pod skrzydłami projektu rozwijany jest również popularny framework MVC MonoRail czy oparta o NHibernate implementacja wzorca active record, ActiveRecord. Pod koniec zeszłego roku w projekcie Castle doszło do zmian organizacyjnych, w wyniku których uległ on podzieleniu na mniejsze części. Premiery finalnych wersji Windsor i DynamicProxy są pierwszym owocem tych zmian. Być może już wkrótce doczekamy się aktualizacji pozostałych narzędzi ze stajni Castle.

Źródło: Oficjalna strona projektu Castle

Komentarze 0

pkt.

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.