BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki

Aktualności


Onlinowe IDE

25-10-2012 11:58 Jakub Gutkowski
Ciągle ten Cloud, gdzie się nie spojrzy, każdy o tym pisze/mówi lub coś z nim robi. Dlaczego więc nie wykorzystać tych pomysłów? I zastąpić nasz SnippetCompiler czymś innym, dostępnym z każdego miejsca na świecie gdzie mamy dostęp do netu?

Kiedyś albo brało się zeszyt i pisało przykładowy program/pomysł/prototyp w zeszycie, albo używało się takich programów jak SnippetCompiler/LINQ Pad by przetestować na szybko nasze rozwiązania. Po co zaciągać VS do pracy jak chcemy tylko 2 linijki kodu przetestować – 2 linijki z VS to około 5 minut ładowania wszystkiego, z LINQ Pad to 2 sekundy.

A co jak nie mieliśmy dostępu do żadnych z tych narzędzi? Byliśmy pozostawieni jedynie notepadowi lub zeszytowi na pastwę losu.

Teraz czasy się zmieniły, od jakiegoś czasu następuje wysyp onlinowych środowisk programistycznych, które umożliwiają szybkie napisanie prototypu, sprawdzenie czy pomysł ma prawo działać. Sam już od jakiegoś czasu korzystam z JSFiddle kiedy chcę sprawdzić czy kod JS/CSS ma prawo bytu.

Dziś zaś magazyn .net Magazine (nie MSowy, .NET, .net jako magazyn dla programistów webowych) udostępnił listę top 20 (według nich) onlinowych środowisk programistycznych.

Do nich można jeszcze dodać:

Jeżeli nawet teraz się to nikomu nie przyda, to jednak warto wiedzieć, iż takie serwisy istnieją. Klient prosi o przykład? Próbujesz rozwiązać problem na forum? Za pomocą tych środowisk bardzo łatwo jest zaimplementować i udostępnić prototyp lub fragment kodu rozwiązującego dany problem.

Komentarze 3

Maciej Aniserowicz Ekspert CG
Maciej Aniserowicz
1155 pkt.
Senior
MVP
26-10-2012
oceń pozytywnie 0
Jeszcze jeszcze NAPA - online IDE z Microsoftu do pisania aplikacji na office 13 cloud. Baradzo ubogie, ale jest to jakiś początek:).
Jakub Gutkowski Redaktor
Jakub Gutkowski
1270 pkt.
Senior
MVP
26-10-2012
oceń pozytywnie 0
chodzi Ci o to dostepne na: http://dev.office.com ? true, trzeba tylko sie zarejestrowac do Microsoft Office 365 Developer Preview - ale moze byc dosc ciekawe. ubogie nie ubogie :) moze lepiej ze ubogie bo zaraz zaczna dodawac do edytora WPF, tagi, pluginy (wymagajace restartu IE/Browser) itp ;)
ap_lkg
ap_lkg
40 pkt.
Poczatkujacy
31-10-2012
oceń pozytywnie 0
Najgorsze w tych online-owych IDE jest to, że naciśnięcie F5 nie do końca robi to czego by się oczekiwało :D
pkt.

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.