BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki

Baza wiedzyPodsumowanie roku 2010 na portalach WSS i CoduGuru

30-12-2010 21:45 | Piotr Pawlik
Koniec grudnia to najlepsza pora na podsumowanie tego, co wydarzyło się w świecie rozwiązań Microsoft w przeciągu ostatniego roku. Podsumowaliśmy również Wasze działania na portalach WSS i CodeGuru!

Koniec grudnia to najlepsza pora na podsumowanie tego, co wydarzyło się w świecie rozwiązań Microsoft w przeciągu ostatniego roku - a działo się naprawdę sporo. Wspomnijmy chociażby, jak wiele produktów dla sektora klienckiego oraz biznesu  pojawiło się na rynku - są to między innymi Windows Phone 7, Office 2010, Sharepoint 2010, Lync Server 2010, Visual Studio 2010, Silverlight 4 oraz SQL Server 2008 R2.

Tegoroczne edycje konferencji Microsoft Technology Summit oraz TechEd Europe przyciągnęły jeszcze większą liczbę uczestników niż w latach poprzednich. Bardzo dużą frekwencją cieszyły się również spotkania i konferencje organizowane przez grupy społecznościowe - w 2010 odbyło się 5 serii produktowych Community Launch (ForeFront, SharePoint 2010, SQL Server 2008 R2, Visual Studio 2010 oraz Lync 2010), składających się na 11 całodniowych spotkań.

Rok 2010 to także duże zmiany na portalach WSS i CodeGuru, wiele usprawnień w silniku portali, wprowadzenie programu premiowego Club Online, a także nowości i zmiany personalne w Redakcjach, o czym będziecie mogli przeczytać w poniższym - tradycyjnym już - podsumowaniu roku.

Styczeń

Początek stycznia 2010 to kolejne nominacje do tytułu Most Valuable Professional (MVP). Tytuł MVP przyznawany jest tym, którzy swoją działalnością wywarli istotny wpływ na społeczność techniczną i są jej głównym trzonem. MVP to forma podziękowania za dotychczasowe osiągnięcia oraz motywacja i wsparcie do dalszej aktywności. W styczniowych nominacjach tytuł MVP przyznano dwóm osobom z Polski: Grzegorzowi Stoleckiemu (SQL Server) oraz Marcinowi Książkowi (Team System).

img1Na portalu WSS oraz TechNet Edge opublikowaliśmy serię webcastów z cyklu  "Windows 7 przy kawie", którą przygotował Łukasz Foks, redaktor naczelny portalu WSS.pl. Była to seria krótkich (około 10 min.), polskojęzycznych webcastów dedykowana każdemu specjaliście IT, oferująca techniczną wiedzę o nowym systemie klienckim „w pigułce".

W styczniu podczas międzynarodowych targów CES 2010 w Las Vegas Steve Ballmer zaprezentował kilka innowacyjnych modeli urządzeń dotykowych z systemem Windows 7 - jednym z nich był  prototyp tabletu Hewlett-Packard, który finalnie nie ukazał się na rynku. CEO Microsoft poinformował o współpracy z firmą HP, polegającą między innymi na tym, że HP będzie dostarczać komputery z Bingiem jako domyślnym silnikiem wyszukiwania i serwisem MSN. Ballmer podczas wystąpienia także mocno promował sam silnik wyszukiwania Bing, mówił o współpracy z firmą Ford, a także o nowinkach technologicznych, które Microsoft planuje wydać w 2010 roku - Office 2010, Project Natal (kontroler ruchu Microsoft Kinect) itd.

Pod koniec stycznia Microsoft udostępnił kolejną wersję oprogramowania Office Communicator Phone Edition (2007 R2) przeznaczoną dla telefonów stacjonarnych dostarczanych przez partnerów Microsoft, na przykład LG-Nortel IP 8540 czy Polycom CX700, oraz przypomniał, że z dniem 13 lipca bieżącego roku zakończy się całkowicie wsparcie dla systemów z rodziny Windows 2000 Server.

Styczeń był również bardzo ważnym miesiącem w życiu portali WSS.pl i CodeGuru, ponieważ to właśnie wtedy zostały one zmigrowane na jeden wspólny silnik.

Luty

9. lutego w Warszawie odbyła się konferencja IntelliMirror Community Launch (ICL), która była poświęcona technologiom zarządzania IntelliMirror powszechnie wykorzystywanym w środowiskach Windows. Poruszone zostały między innymi takie zagadnienia, jak Active Directory, profile użytkowników, wdrażanie systemów oraz migracja danych użytkowników.

img2W lutym na stronach Microsoft Connect udostępniono wydanie Release Candidate produktu System Center Data Protection Manager 2010 (DPM 2010) oferującego różnorodne opcje ochrony danych wykorzystywanych przez inne rozwiązania Microsoft - począwszy od systemów klienckich, przez SQL Server, Exchange Server, po środowiska wykorzystujące technologie wirtualizacji Virtual Server czy Hyper-V. Po  DPM 2010 zostały udostępnione wersje RC środowisk  Visual Studio 2010 i .NET Framework 4.0. Testowa wersja Visual Studio oferowała lepszą wydajność i stabilność oraz była wolna od błędów wykrytych przez testerów w fazie beta.

Podczas lutowej konferencji Mobile World Congress 2010, Steve Ballmer zaprezentował kolejną generację systemu operacyjnego Windows przeznaczoną dla telefonów, czyli Windows Phone 7 Series. Chwilę później na forum XNA zostały ujawnione dokumenty mówiące o tym, że głównymi platformami programistycznymi dla Windows Phone 7 będą Silverlight i XNA, która znana była głównie jako silnik do produkcji gier.

W połowie miesiąca, 16. lutego w siedzibie firmy Microsoft w Warszawie odbyła się konferencja System Center Technology Review 2010 zorganizowana przez Polską Grupę System Center, gdzie Jacek Doktór, Daniel Stefaniak, Dariusz Wittek i Krzysztof Pietrzak zaprezentowali nowe rozwiązania z rodziny System Center: Service Manager 2010, Data Protection Manager 2010 oraz Intel® vProTM w połączeniu z Microsoft System Center Configuration Manager SP2.

W lutym także pojawiła się miła informacja dla administratorów Hyper-V, ponieważ Microsoft poinformował, że oficjalnie będzie wspierał Red Hat Enterprise Linux i kilka innych dystrybucji na Hyper-V.

W tym samym okresie Microsoft wydał również na rynku amerykańskim nowy system Windows MultiPoint Server 2010, czyli rozwiązanie umożliwiające współdzielenie jednego komputera pomiędzy wieloma ekranami. System jest dedykowany środowiskom bibliotek, szkół i laboratoriów.

Marzec

Na portalu WSS.pl wystartował cykl ośmiu wirtualnych spotkań „Środy z certyfikatem", podczas których poruszone zostały zagadnienia pozwalające na uporządkowanie wiedzy w kontekście przygotowania do egzaminu 70-680 „TS: Windows 7, Configuring".

Podczas marcowej konferencji RSA 2010 Microsoft ogłosił dostępność produktu Forefront Identity Manager 2010, czyli następcy rozwiązania Identity Lifecycle Manager do zarządzania tożsamościami.

img15Także w marcu udostępniono emulator Windows Phone, który wchodzi w skład zestawu narzędzi Windows Phone Developer Tools CTP. Dzięki emulatorowi programiści mogą przetestować aplikacje napisane pod nową platformę „Windows Phone 7 series", a także zapoznać się z funkcjami Windows Phone 7, ponieważ aplikacja umożliwia nawigowanie i podstawową konfigurację nowego systemu dla urządzeń mobilnych.

Marzec obfitował w spotkania grup społecznościowych. Polska Grupa Użytkowników SQL Server (Polish SQL Server User Gorup - PLSSUG) zorganizowała cykl konferencji odbywających się na terenie całej Polski pod wspólną nazwą SQL Server 2008 R2 Launch, gdzie można było usłyszeć o nowych funkcjonalnościach najnowszej wersji silnika bazodanowego.

Grupa Women in Technology zorganizowała cykl spotkań pod nazwą Projekt DigiGirlz, które miały za zadanie zachęcić młodych ludzi, a zwłaszcza kobiety, do studiowania na kierunkach technicznych (kandydaci na studia), a także zachęcić do rozwijania umiejętności technicznych (gimnazjalistki, przyszłe kandydatki na studia).

Pod koniec marca na konferencji VoiceCon Orlando 2010 swoje wystąpienie miał Gurdeep Singh Pall (szef zespołu Microsoft's Unified Communications Group), który poinformował, że następca platformy Office Communication Server 2007 R2, znany pod nazwą kodową Communications Server "14", pojawi się w drugiej połowie tego roku. Pall podczas swojej sesji na VoiceCon po raz pierwszy zaprezentował OCS 14 publicznie.

Kwiecień

W kwietniu na portalu WSS.pl wprowadziliśmy w życie nową akcję „TechNologiczne czwartki". W każdy czwartek zapraszaliśmy do wysłuchania sesji mocno technicznych prowadzonych przez inżynierów i pracowników Microsoft oraz ekspertów. Pierwszą sesję „Exchange Server 2010 - nowoczesna platforma poczty elektronicznej i współpracy" w ramach czwartkowych sesji poprowadził Adam Dolega z Microsoft.

img3Także w tym miesiącu Microsoft ogłosił, że prace nad Visual Studio 2010 i .NET Framework 4, a także Silverlight 4 zostały zakończone i produkty są gotowe. Pierwsi do swoich rąk dostali je uczestnicy kwietniowej konferencji DevConnections (Microsoft Visual Studio Conference & Expo) w Las Vegas.

Planowana na kwiecień konferencja Communities 2 Communities 2010 została odwołana z powodu żałoby narodowej po katastrofie pod Smoleńskiem.

Kilka dni później, w czasie konferencji Microsoft Management Summit 2010, status RTM osiągnęły System Center Essentials 2010 (SCE 2010) i System Center Data Protection Manager (DPM 2010). Pierwszy z nich oferuje profesjonalistom IT w małych i średnich przedsiębiorstwach spójne środowisko do zarządzania fizyczną i wirtualną infrastrukturą. DPM z kolei dostarcza zunifikowanego rozwiązania do ochrony danych systemów operacyjnych z rodziny Windows

To nie wszystkie kwietniowe premiery, ponieważ też w tym miesiącu został wydany SharePoint Foundation 2010, następca Windows SharePoint Services 3. Opublikowano także finalną wersję dodatku Service Pack 1 dla MED-V.

W kwietniu nie było nowych nominacji MVP, natomiast Konrad Sagała (Exchange Server) otrzymał renominację.

Ważnym wydarzeniem, choć na skalę lokalną, było rozpoczęcie komercyjnego świadczenia w Polsce usług Microsoft Online, czyli BPOS (Exchange Online, SharePoint Online, Live Meeting) oraz Windows Azure.

Na koniec miesiąca ukazała się nowa edycja (Wiosna-Lato 2010) przewodnika edukacyjnego Microsoft, która po raz pierwszy została wydana w multimedialnej formie w technologii Silverlight.

Maj

img5Miesiąc maj to wielka premiera tego roku, czyli wydanie nowego silnika bazodanowego od Microsoft. Pojawiła się wersja RTM serwera SQL Server 2008 R2 oraz wydano nową wersję programu analitycznego PowerPivot for Excel.

Microsoft udostępnił finalną wersję  usług Active Directory Federation Services 2.0 (AD FS 2.0), wcześniej znanych pod nazwą kodową Geneva Server, które umożliwiają organizacjom efektywniejszą współpracę z partnerami biznesowymi, bezpieczny i łatwy dostęp do aplikacji zlokalizowanych w sieci korporacyjnej (przykładowo Office Sharepoint Server 2010) i w chmurze przy wykorzystaniu możliwości SSO, integrację z usługami Active Directory Right Management Services (AD RMS) w celu ochrony współdzielonych informacji oraz wsparcie dla protokołów WS-* i SAML.

W maju na portalu Microsoft Connect wystartował program otwartych testów System Center Configuration Manager (SCCM) vNext, czyli najnowszego dzieła do zarządzania wdrażaniem systemów operacyjnych, konfiguracją, inwentaryzacją, licencjami, aplikacjami i poprawkami.

Na portalu WSS odbył się konkurs z wiedzy o technologii Exchange Server 2010, który był dedykowany dla specjalistów i hobbistów IT zaznajomionych z najnowszym rozwiązaniem pocztowym stworzonym przez Microsoft. Pytania nie były proste, ale uczestnicy poradzili sobie z udzieleniem poprawnych odpowiedzi. Wyłoniliśmy 8 zwycięzców.

Majowe dni to również zmiany w interfejsie polskiego portalu Microsoft dla programistów, czyli MSDN.pl. Konsultacje nad jego wyglądem były prowadzone z kilkoma osobami ze społeczności oraz kilkoma polskimi MVP.

W majowy długi weekend członkowie społeczności Polskiej Grupy System Center i Łódzkiej Grupy Profesjonalistów IT i .NET przy wparciu pomysłodawczyni przedsięwzięcia, Justyny Spychały, wspólnymi siłami zorganizowali Technologiczną Majówkę dla pasjonatów technologii Microsoft. Był to początek dużych majowych spotkań zorganizowanych przez grupy społecznościowe. W trzech dużych miastach Polski odbyła się majowa konferencja SharePoint 2010 Community Launch, gdzie pracownicy Microsoft, a także eksperci technologii posiadający tytuł MVP  oraz wybitni specjaliści z Polski prezentowali nowości w następcy MOSS-a. Maj to także cykl konferencji „Visual Studio 2010 Community Launch", które odbyły się  aż w 8 miastach. Podczas tych wydarzeń zostały zaprezentowane nowości ze świeżo wydanego Visual Studio w wersji 2010 oraz najnowszego .NET Framework 4.

Pod koniec maja poznaliśmy zwycięzców krajowych finałów konkursu ImagineCup 2010 oraz laureatów polskiej edycji IE8 Award.

Czerwiec

Pierwszego dnia czerwca ruszyła rejestracja na krajową konferencję Microsoft Technology Summit 2010, która w tym roku odbyła się w dniach 5-6 października.

W czerwcu pojawiło się sporo nowości, które mogły zainteresować administratorów serwerów pocztowych Microsoft. Zespół produktowy Exchange Server poinformował o dostępności wersji testowej beta Service Pack 1 (SP1) dla serwera pocztowego Exchange Server 2010. Pojawił się także długo oczekiwany Service Pack 3 (SP3) do Exchange 2007, który wyeliminował podstawowy problem związany z możliwością instalacji i wsparciem dla aktualnej wersji systemu serwerowego, czyli Windows Server 2008 R2.

W ramach czerwcowych transmisji online na portalu WSS odbyły się sesje o zarządzaniu projektami z wykorzystaniem Microsoft Project 2010 oraz Microsoft Project Server 2010, które poprowadził Sebastian Wilczewski.

imgTen miesiąc to również nowości na rynku konsumenckim - pojawił się długo wyczekiwany pakiet aplikacji Windows Live Essentials, w skład którego wchodzą komunikator Messenger, klient poczty Mail, program do katalogowania i edycji zdjęć Photo Gallery, program do tworzenia klipów wideo Movie Maker, edytor blogowy Writer, narzędzie do synchronizacji danych Mesh i filtr rodzinny Family Safety. Zmiany objęły także pocztę Hotmail, której nowa odsłona przyniosła wiele usprawnień: proces uwierzytelniania i cała komunikacja szyfrowane za pomocą SSL, filtry wsteczne, dyspozytor spamu i wyróżnianie wiadomości.

img7Jedna z największych premier tego roku, która miała miejsce w czerwcu, to dostępność Office 2010 w sprzedaży detalicznej. Pojawiły się trzy edycje pakietu biurowego: Office 2010 dla Użytkowników Domowych i Uczniów, Office 2010 dla Użytkowników Domowych i Małych Firm oraz Office 2010 w wersji Professional.

W Warszawie odbyła się bezpłatna konferencja Forefront Community Launch, której tematem przewodnim była rodzina produktów Forefront - począwszy od rozwiązania Threat Management Gateway (następca ISA), a na Forefront Identity Manager (dawniej ILM) skończywszy.

Lipiec

Początek lipca to czas nominacji MVP. Do grona nowych polskich MVP dołączyli: Tobiasz Koprowski, nominowany w kategorii SQL Server oraz Jakub Skałbania, nominowany w kategorii Dynamics CRM. Renominację tytułu MVP na kolejny rok otrzymali: Grzegorz Tworek (Enterprise Security), Jacek Doktór (System Center Configuration Manager), Karol Stilger (Setup & Deployment), Marcin Szeliga (SQL Server), Marek Adamczuk (SQL Server), Paweł Pławiak (Directory Services), Paweł Potasiński (SQL Server) i Ziemek Borowski (Exchange Server).

img8Na początku lipca odbyły się także światowe finały konkursu ImagineCup. Studenci z całego świata przyjechali do Warszawy, która była gospodarzem tych finałów. Polacy pokazali się głównie w kategorii Internet Explorer 8 Award, w której całe podium należało do drużyn z Polski, a główną nagrodę otrzymała drużyna RHEA z Politechniki Białostockiej. W finałach światowych mieliśmy także naszych reprezentantów w kategoriach IT Challenge (ostatecznie 4. miejsce na świecie) oraz koronnej dyscyplinie konkursu - Software Design. Oprócz samych zmagań w dyscyplinach, studenci mogli także poznać w pigułce polską kulturę oraz zwiedzić stolicę. Finały światowe nadal są bardzo miło wspominane przez uczestników z całego świata na portalach społecznościowych.

Lipiec to czas dużych zmian na portalach WSS i CodeGuru. Pojawiła się nowa funkcjonalność: Club Online, czyli program, w którym każdy zainteresowany czytelnik (który dołączy do programu) może zdobyć atrakcyjne nagrody za aktywność na portalu. Za każde działanie (np. napisanie artykułu czy pomoc na forum) otrzymujesz odpowiednią liczbę punktów (zgodnie z tabelą), które później będziesz mógł wymienić na nagrody z naszego katalogu. Są to m.in. książki, kursy e-learningowe, oprogramowanie (Windows 7, Office 2010, subskrypcja TechNet) i wejściówki na konferencje (MTS, TechEd Europe).

W gronie użytkowników portalu powitaliśmy także grupy użytkowników technologii Microsoft: grupy.wss.pl i grupy.codeguru.pl.

W tym wakacyjnym okresie Microsoft udostępnił publicznie wersję Beta dodatków Service Pack 1 dla systemu Windows 7 oraz Windows Server 2008 R2. Pojawiły się dodatkowo oficjalne dokumentacje techniczne opisujące zmiany, które wprowadza dodatek m.in. Remote FX, czy Dynamic Memory dla Hyper-V.

W lipcu Microsoft zapowiedział również wprowadzenie Windows Azure Platform Appliance, rozwiązania bazującego na Windows Azure i specjalnym, dedykowanym sprzęcie, który umożliwia utrzymywanie własnej chmury.

Pod koniec miesiąca pojawiła się publiczna beta Forefront Endpoint Protection 2010 - następcy Forefront Client Security, który integruje się z SCCM 2007 SP2, posiada nowy silnik antywirusowy oraz integruje się z systemową zaporą sieciową Windows Firewall.

Sierpień

Przez cały sierpień na portalu WSS.pl odbywały się sesje "online" z ekspertami, którzy opowiadali o wdrożeniach systemów Windows. Podczas sesji zostały poruszone techniczne aspekty wdrażania systemów - od tych obejmujących kilka stacji do implementacji klasy Enterprise.

W sierpniu ukazała się nowa wersja 2.2 narzędzia Microsoft Baseline Security Analyzer (MBSA) ze wsparciem dla nowych systemów, które umożliwia identyfikację brakujących aktualizacji, pakietów zbiorczych oraz błędów w zabezpieczeniach systemów operacyjnych i aplikacji Microsoft zgodnie z zaleceniami bezpieczeństwa firmy z Redmond.

img9Microsoft udostępnił również finalną wersję Service Pack 1 dla serwera Exchange 2010. Oprócz różnego rodzaju błędów usuniętych w tej wersji systemu, pojawił się szereg usprawnień i nowości w stosunku do wersji RTM Exchange 2010.

W ostatni dzień sierpnia wystartował wakacyjny konkurs zorganizowany przez Portal WSS i firmę Compendium Centrum Edukacyjne, w którym każdy uczestnik mógł wygrać materiały szkoleniowe MeasureUp po udzieleniu odpowiedzi na trzy proste pytania.

Wrzesień

img10Wrzesień to światowa premiera nowej dziewiątej wersji przeglądarki Internet Explorer beta. Wraz z którą, internauci otrzymują szybkie, wydajne oraz bezpieczne narzędzie, które redefiniuje sposób przeglądania sieci oraz w pełni wykorzystuje moc drzemiącą w komputerach. Obecnie możemy pobrać wersję beta przeglądarki IE9 (wydanie z września) oraz Platform Preview 7 prezentujące nowości (wydanie z listopada).

13 września odbyła się konferencja System Center Summit Poland 2010 współorganizowana przez Polską Grupę System Center, Microsoft oraz firmę ISCG. Podczas konferencji zaprezentowano nowości dotyczące produktów z Rodziny System Center.

We wrześniu Microsoft udostępnił do pobrania dodatek Service Pack 2 (SP2) dla SQL Server 2008. Pakiet poprawek dostarczył aktualizacje dla narzędzia SQL Server Utility (dostępnego od wersji SQL 2008 R2), Data-Tier Application (DAC) oraz  wsparcie dla integracji Microsoft Reporting Services z rozwiązaniem Microsoft SharePoint 2010.

W połowie września na portalach WSS i CodeGuru odbył się konkurs związany z IE9 Beta. W konkursie należało wykazać się znajomością IE9 i wcześniejszych wersji przeglądarki, a w drugiej rundzie stworzyć własną pracę opisującą produkt IE9 Beta.

Październik

img11W dniach 5. i 6. października w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki już po raz piąty odbył się Microsoft Technology Summit (MTS) - największa konferencja technologiczna w Polsce, poświęcona najnowszym produktom i rozwiązaniom firmy Microsoft. MTS to konferencja, która skupia specjalistów IT, osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie biznesu, hobbistów IT i entuzjastów nowych technologii z całej Polski, a także zaproszonych gości z całego świata. Tegoroczna edycja konferencji zgromadziła ponad 2600 uczestników. Tematem przewodnim konferencji była chmura obliczeniowa (ang. Cloud Computing) i to właśnie jej poświęcono większość sesji. Po tegorocznym MTS widać, jaki jest trend rynkowy i w którą stronę zmierza branża IT. Korporacja z Redmond kładzie duży nacisk na rozwiązania z zakresu „cloud computing" i promuje usługi Microsoft Online Services (BPOS) oraz platformę Windows Azure. Na konferencji otrzymaliśmy sporą dawkę informacji o przetwarzaniu w chmurach i o samym aspekcie bezpieczeństwa tych usług, a także dowiedzieliśmy się, jak tworzyć aplikacje pod kątem ich funkcjonowania w chmurach. To bardzo cenna wiedza, która pozwoli specjalistom IT wkroczyć w kolejny etap „przetwarzania w chmurze", który wydaje się nieunikniony ze względu na korzyści, jakie te usługi oferują dla biznesu. Więcej informacji  na temat konferencji Microsoft Technology Summit: Relacja z konferencji Microsoft Technology Summit 2010. Dostępny jest również film z wydarzenia na portalu Channel 9.

Po konferencji MTS 2010 ruszyła akcja Akademia Azure, czyli cykl autorskich szkoleń, podczas których można było poznać wszystkie możliwości oferowane przez Windows Azure i SQL Azure.

W październikowym cyklu nominacji do tytułu MVP po raz pierwszy nagrodzeni zostali: Łukasz Grala (SQL Server), Jacek Światowiak (Forefront) oraz Daniel Potyrała (Windows Desktop Experience), a renominację na kolejny rok otrzymali: Paula Januszkiewicz (Enterprise Security),  Piotr Palusiński (Windows Desktop Experience) i Łukasz Foks (Windows Desktop Experience).

W październiku w Warszawie odbyła się konferencja Lync 2010 Community Launch, gdzie zaprezentowano nowości następcy Office Communications Server. Wydarzenie były zorganizowane przez grupę PEPUG wspólnie z Microsoft i dostawcami bramek głosowych.

Pod koniec października na konferencji w San Francisco Microsoft zaprezentował Office 365, którego premiera planowana jest na roku 2011. Office 365 jest webową usługę łączącą funkcjonalność pakietu biurowego Office, SharePoint Online, Exchange Online i Lync Online.

Listopad

img12W dniach 8-12 listopada odbyła się europejska edycja konferencji TechEd Berlin podczas której  zaprezentowano wiele nowości oraz ogłoszona została inicjatywa budowania prywatnej chmury przez specjalistów IT w swoim środowisku firmowym. Została ona nazwana Hyper-V Cloud. Jest to połączenie możliwości jakie daje nam wirtualizacja (oparta o Hyper-V z Windows Server 2008 R2) z bardzo wygodnym sposobem zarządzania maszynami wirtualnymi (dzięki System Center Virtual Machine Manager 2008 R2). Dodatkowo rozszerzone jest to o samoobsługowy portal (SCVMM Self-Service Portal 2.0) do uruchamiania/zatrzymywania maszyn wirtualnych i liczenia kosztów zużycia przez użytkowników końcowych. Hyper-V Cloud znana jest także pod pojęciem chmury prywatnej, o której w najbliższym czasie może być coraz głośniej.

17 listopada miała miejsce globalna premiera Microsoft Lync 2010, który osiągnął status Release to Mantufacturing (RTM). Lync Server 2010 wprowadził wiele usprawnień między innymi: możliwość wirtualizacji  większości ról serwera, zarządzanie wykorzystaniem pasma, łatwiejsze planowanie i instalację dzięki Lync Server Topolgy Builder, czy też Survivable Branch Appliance.

W dniach 15-19 listopada odbyła się konferencja Time For SharePoint 2010. Całe wydarzenie wspierane było między innymi przez portale WSS.pl oraz CodeGuru.pl i zorganizowane zostało w czterech miastach Polski: Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie. Celem konferencji było przekazanie najnowszych osiągnięć w SharePoint 2010.

Podczas listopadowej konferencji PASS Summit 2010 Microsoft zapowiedział następną wersję SQL Server codename "Denali" oraz poinformował o udostępnieniu produktu w wersji Community Technology Preview 1 (CTP1).

Listopad to również miesiąc, w którym rozpoczął się cykl konferencji akademickich IT Academic Day. IT Academic Day jest to cykl konferencji informatycznych organizowany na uczelniach w całej Polsce przez studentów z Grup .Net i Grup IT. Udział w nim to doskonały sposób na zdobycie najbardziej aktualnej wiedzy dotyczącej programowania z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i języków dostarczonych przez firmę Microsoft. Tematyka spotkań obejmuje również zagadnienia przeznaczone dla specjalistów IT i wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w barwnym świecie technologii Microsoft.

Grudzień

Na początku grudnia zespół zajmujący się w Microsoft rozwojem przeglądarki Internet Explorer 9 przedstawił nowy mechanizm Tracking Protection, który będzie chronił prywatność internautów, zabraniając zbierania informacji o użytkownikach. Nowa funkcja pojawi się w przeglądarce IE9 od wersji Release Candidate. Tracking Protection będzie działał w oparciu o listę witryn Tracking Protection Lists (TPL). Mechanizm umożliwia interakcję z użytkownikiem, który będzie mógł zdecydować, które strony mogą zbierać informacje i śledzić działania podczas pracy z przeglądarką.

img1313 grudnia Microsoft ogłosił, że Small Business Server 2011, oparty na technologii Windows Server 2008 R2, Exchange Server 2010 i Sharepoint Foundation 2010 osiągnął status RTM. Wersje ewaluacyjne będą dostępne do pobrania ze strony Microsoft w połowie stycznia 2011.

Dla Polskiej Grupy Użytkowników SQL Server rok zakończył się tradycyjną już konferencją  SQL Day 2010 (4 grudnia, Wrocław) w której uczestniczyło około 150 pasjonatów SQL Servera.

W grudniu na poratlu WSS odbyły się dwie sesje online z cyklu: "Premiera Lync Server 2010 na WSS.pl", gdzie swoje prelekcje poprowadzili Adam Dolega (Microsoft) i Konrad Sagała (MVP, SAGI-B).

17 grudnia udostepniono nową konsolę do zarządzania produktami Forefront Protection for Exchange oraz Forefront Protection for SharePoint. Nowe narzędzie do zarządzania jest następcą Forefront Server Security Management Console (FSSMC) i ukazało się pod nazwą Forefront Protection Server Management Console 2010 (FPSMC). FPSMC pozwala na zarządzanie wieloma serwerami za pośrednictwem interfejsu www, umożliwia między innymi: zarządzanie redystrybucją sygnatur antywirusowych do serwerów FPE/FPSP, wdrażanie poprawek service pack (.exe i .msp), zarządzanie kwarantanną, raportowanie incydentów, czy też posiada wsparcie dla DAG na serwerach Exchange.

W połowie miesiąca zespół Microsoft ForeFront na swoim blogu ogłosił, że Forefront Endpoint Protection 2010, oprogramowanie typu end-point protection, następca Forefront Client Security, jest gotowe do produkcji. FEP 2010 wykorzystuje jako swoją podstawę System Center Configuration Manager 2007 R2/R3 z SP2 (jest jednak osobno płatny). Środowisko będzie dostępne w programach licencji grupowych od 1 stycznia 2011.

img14Grudzień to także premiera nowej wersji bezpłatnego oprogramowania antywirusowego Microsoft Security Essentials 2.0 dedykowanego do użytku domowego oraz małych firm z maksymalnie 10 stacjami klienckimi.

Ten zimowy okres to również aktualizacje Visual Studio. Microsoft udostępnił testową wersję Service Pack 1 beta dla środowiska programistycznego Visual Studio 2010, który poprawia błędy związane z funkcjonowaniem Visual Studio 2010 zgłoszone przez klientów i partnerów Microsoft, a także znalezione na podstawie testów wewnętrznych firmy.

W okresie przedświątecznym wprowadziliśmy zmiany na forum portalu WSS.pl. Zgodnie z potrzebami użytkowników (oraz w celu uporządkowania dyskusji) uruchomiliśmy dwa nowe fora dotyczące tematyki Cloud Computing z perspektywy specjalistów IT. Już jakiś czas temu wywiązała się dyskusja (i nie była ona jedyna) o potrzebie powstania nowego forum na WSS.pl dotyczącego szeroko pojętych aspektów chmury. Wychodząc na przeciw takim potrzebom oraz widząc coraz większe zainteresowanie tym tematem - stworzyliśmy dla Was dwa nowe fora na WSS.pl.

Rok na portalach WSS i CodeGuru w pigułce

Zmiany w zespole WSS i Codeguru

Projekt CodeGuru i WSS wciąż się zmienia - wprowadzamy nowe funkcjonalności, publikujemy nowe treści, zapraszamy nowych ekspertów do współpracy, chcemy też (m.in. dzięki Club Online) zachęcić wszystkich do współtworzenia portalu.

W ciągu 2010 roku zespół redakcyjny portali się zmienił, bo jego szeregi opuścili:

 • Robert Stuczynski (noise) (Redaktor Naczelny WSS)
 • Barbara Wróbel (Redaktor WSS)
 • Kazimierz Kuta (Redaktor CodeGuru)
 • Łukasz Foks (Redaktor Naczelny WSS i CodeGuru)

Łukasz Foks powiedział:Praca dla WSS (oraz ostatnio CodeGuru) była bardzo ekscytującym okresem - jestem przekonany, że moje działania znaczenie przyczyniły się do rozwoju portali przez te ostatnie cztery lata, a i sam zdobyłem wiele cennego doświadczenia. Trzymam kciuki za dalszy rozwój projektu - oddaję zespół z szerokimi planami na przyszłość. Skomentuję krótko: będzie się działo!".

Przez krótki okres pracowaliśmy w następującym składzie:

 • Grzegorz Kolarz (Redaktor CodeGuru)
 • Jakub Binkowski (Redaktor CodeGuru)
 • Marcin Bartoszuk (Redaktor CodeGuru)
 • Karol Stilger (Redaktor WSS)
 • Piotr Pawlik (Redaktor WSS)

WSS i CodeGuru to portale, które mimo swoich już ponad 7 lat istnienia, nadal rozwijają się. Nie zamierzamy również poprzestać na tym co już się wydarzyło, ale mamy wielkie plany na następny rok 2011.

W ostatnich dniach i tygodniach (również w związku z ambitnymi planami) postanowiliśmy poszerzyć grono Redakcji portali.

Do naszego składu dołączyli nowi Redaktorzy, których na pewno znacie z aktywności na portalach, a jeśli jeszcze nie znacie, to na pewno będziecie mieli okazję ich poznać w 2011 roku:

 • Darek Rutkowski / darekr (Redaktor WSS),
 • Dominik Trojnar / Kicekpicek (Redaktor WSS),
 • Łukasz Olejnik / pow3r_shell (Redaktor WSS),
 • Marcin Błaszczak/ TweedleMB (Redaktor WSS),
 • Paweł Potasiński / C3PO (Redaktor WSS),
 • Wojciech Napierała / voytass (Redaktor WSS),
 • Ziemek Borowski / ziembor (Redaktor WSS).
 • Maciej Aniserowicz / procent (Redaktor CodeGuru)
 • Michał Gołda / mgolda (Redaktor CodeGuru)

Więcej informacji o nowych osobach znajdziecie już wkrótce na stronie „O nas" w sekcji Kulisy.

Trochę statystyk z roku 2010

Wyciągnęliśmy dla Was statystyki informujące o tym, kto napisał najwięcej newsów na forum, kto najwięcej razy pomagał na forum, czy też opublikował największą liczbę publikacji.

Pogrubioną czcionką oznaczono osoby, które otrzymają od nas upominki. Osoby na zielono to członkowie Redakcji (lub byli Redaktorzy w 2010) oraz pracownicy Microsoft, którzy zgodzili się przekazać swoje nagrody kolejnym osobom na liście.

Ze względu na to, że od 1 lipca 2010 wprowadziliśmy program Club Online (w którym za aktywność można zdobywać punkty i wymieniać je na nagrody), to w tym roku w ramach Podsumowania Roku nagrody dla wymienionych osób będą symboliczne, ale mamy nadzieję, że przyjemne dla czytelników.

Statystyki dla portalu WSS

TOP 15 - Najwięcej postów napisali

 • Dominik Modliszewski (Domino_2) - 1561 postów
 • Ziemek Borowski (ziembor) - 1512 postów
 • Tomasz Styrna (styrni) - 1348 postów
 • Paweł Potasiński (C3PO) - 1171 postów
 • Tomasz Marcinowski (Silmar) - 829 postów
 • Tomasz Onyszko (gibon) - 790 postów
 • Przemek Kuczynski (badmouse) - 610 postów
 • Jakub Bator (Jakubo) - 606 postów
 • Krzysztof Burzmiński (burzak) - 542 postów
 • Wojciech Rzymski (llama) - 496 postów
 • Grzegorz Tworek (grzegorz.tworek) - 495 postów
 • Jacek Doktór (Doktor) - 488 postów
 • Jacek Kochan (jacolex) - 476 postów
 • Kamil Poliszak (kampol) - 450 postów
 • Dariusz Porowski (porowski) - 448 postów

Statystyka obejmuje tylko posty napisane na publicznie dostępnych forach (bez forów grup czy forów dostępnych tylko dla określonej grupy osób).

Top 12 - Najwięcej artykułów napisali

 • Jacek Doktór (Doktor) - 4 artykuły
 • Kamil Skalski (kskalski) - 3 artykuły
 • Wojciech Napierała (voytass) - 2 artykuły
 • Krzysztof Skorzybut (cobrajas) - 2 artykuły
 • Paweł Partyka (pawp) - 1 artykuł
 • Paweł Pławiak (pplaw) - 1 artykuł
 • Joanna Subik (frezjadg) - 1 artykuł
 • Piotr Pawlik (BLACK_RIDER) - 1 artykuł
 • Marek Kulczyk (KulczykM) - 1 artykuł
 • Dariusz Brejnak (dbsoft) - 1 artykuł
 • Daniel Stefaniak (d0m3l) & Nataniel Zieliński (nexor) - 1 artykuł
 • Ziemek Borowski (ziembor) - 1 artykuł

Top 15 - Najwięcej newsów napisali

 • Łukasz Foks (Foks) - 149 newsów
 • Piotr Pawlik (BLACK_RIDER) - 87 newsów
 • Mariusz Kędziora (masakra) - 38 newsów
 • Karol Stilger (AaaA) - 20 newsów
 • Ziemek Borowski (ziembor) - 18 newsów
 • Barbara Wróbel (basiaw7) - 16 newsów
 • Tobiasz Janusz Koprowski (Anorak) - 16 newsów
 • Daniel Stefaniak (d0m3l) - 13 newsów
 • Dominik Trojnar (Kicekpicek) - 10 newsów
 • Michał Bojko (MichalBojko) - 9 newsów
 • Konrad Sagala (ksagala) - 6 newsów
 • Dariusz Porowski (porowski) - 6 newsów
 • Krzysztof Kozak (Krzysiek_LDZ) - 5 newsów
 • Tomasz Wiśniewski (cherrythomas) - 4 newsów
 • Wojciech Napierała (voytass) - 4 newsów

Top 10 - Najwięcej razy pomogli na forum

 • Ziemek Borowski (ziembor) - 109 razy pomógł
 • Paweł Potasiński (C3PO) - 102 razy pomógł
 • Grzegorz Tworek (grzegorz.tworek) - 66 razy pomógł
 • Dominik Trojnar (Kicekpicek) - 60 razy pomógł
 • Jakub Bator (Jakubo) - 55 razy pomógł
 • Tomasz Onyszko (gibon) - 45 razy pomógł
 • Krzysztof Burzmiński (burzak) - 44 razy pomógł
 • Tomasz Styrna (styrni) - 40 razy pomógł
 • Dominik Modliszewski (Domino_2) - 37 razy pomógł
 • Tomasz Marcinowski (Silmar) - 35 razy pomógł
 • Robert Mandziarz (bertini86) - 34 razy pomógł
 • Jacek Kochan (jacolex) - 32 razy pomógł
 • Adam Bukowski (Bulax) - 29 razy pomógł
 • Krzysztof Pietrzak (pkrzysz) - 28 razy pomógł
 • Dariusz Porowski (porowski) - 27 razy pomógł

Top 15 - Najwięcej problemów rozwiązali

 • Paweł Potasiński (C3PO) - 44 razy rozwiązał problem
 • Ziemek Borowski (ziembor) - 39 razy rozwiązał problem
 • Krzysztof Burzmiński (burzak) - 34 razy rozwiązał problem
 • Tomasz Marcinowski (Silmar) - 26 razy rozwiązał problem
 • Grzegorz Tworek (grzegorz.tworek) - 25 razy rozwiązał problem
 • Dariusz Porowski (porowski) - 22 razy rozwiązał problem
 • Jakub Bator (Jakubo) - 21 razy rozwiązał problem
 • Dominik Modliszewski (Domino_2) - 18 razy rozwiązał problem
 • Jacek Doktór (Doktor) - 17 razy rozwiązał problem
 • Tomasz Styrna (styrni) - 17 razy rozwiązał problem
 • Daniel Stefaniak (d0m3l) - 16 razy rozwiązał problem
 • Tomasz Wiśniewski (cherrythomas) - 15 razy rozwiązał problem
 • Dominik Trojnar (Kicekpicek) - 14 razy rozwiązał problem
 • Michał Bojko (MichalBojko) - 13 razy rozwiązał problem
 • Konrad Sagala (ksagala) - 13 razy rozwiązał problem

Statyski dla portalu CodeGuru

Top 15 - Najwięcej postów napisali

 • Wojciech Gomoła (szogun.krepa) - 479 postów
 • Piotr Zielinski (__Piotr__) - 365 postów
 • Przemek Jamalia (pjamalia) - 172 postów
 • Adam Dudzik (Adam Dudzik) - 151 postów
 • Andrew Sz (andrew_sz) - 142 postów
 • Marcin Ż (Marcin Z) - 97 postów
 • Paweł Łukasik (PawelLukasik) - 94 postów
 • Łukasz Jankowski (digman) - 78 postów
 • Maciej Aniserowicz (procent) - 77 postów
 • Paweł Potasiński (C3PO) - 69 postów
 • Gizmo (dawidkal@interia.pl) - 67 postów
 • Dariusz Brejnak (dbsoft) - 63 postów
 • x Y (bernard_opala) - 61 postów
 • Adam S (lunter2) - 60 postów
 • Marcin Gruszewski (kobr) - 57 postów

Top 3 - Najwięcej artykułów napisali

 • Maciek Grabek (maciekgrabek) - 6 artykułów
 • Jacek Matulewski (114557) - 3 artykuły
 • Wojciech Grześkowiak (fones) - 1 artykuł

Top 15 - Najwięcej newsów napisali

 • Marcin Bartoszuk (Bart) - 72 newsów
 • Łukasz Foks (Foks) - 59 newsów
 • Mariusz Kędziora (masakra) - 27 newsów
 • Piotr Pawlik (BLACK_RIDER) - 22 newsów
 • Dominik Trojnar (Kicekpicek) - 21 newsów
 • Kazimierz Kuta (kazikkuta) - 19 newsów
 • Grzesiek Kolarz (GrzesiekKolarz) - 19 newsów
 • Krzysztof Kozak (Krzysiek_LDZ) - 15 newsów
 • Rafał Czupryński (Hoath_Teloch) - 15 newsów
 • Jakub Binkowski (jakubin) - 13 newsów
 • Karol Kaczmarek (Karloe) - 10 newsów
 • Karol Stilger (AaaA) - 9 newsów
 • Tobiasz Janusz Koprowski (Anorak) - 8 newsów
 • Michał Bojko (MichalBojko) - 8 newsów
 • Barbara Wróbel (basiaw7) - 7 newsów

Top 15 - Najwięcej razy pomogli na forum

 • Wojciech Gomoła (szogun.krepa) - 56 razy pomógł
 • Adam Dudzik (Adam Dudzik) - 19 razy pomógł
 • Dariusz Brejnak (dbsoft) - 18 razy pomógł
 • Paweł Łukasik (PawelLukasik) - 14 razy pomógł
 • Marcin Ż (Marcin Z) - 8 razy pomógł
 • Marcin Iwanowski (m.iwanowski) - 7 razy pomógł
 • Maciej Aniserowicz (procent) - 7 razy pomógł
 • Łukasz Jankowski (digman) - 7 razy pomógł
 • Maciej Grabek (maciekgrabek) - 6 razy pomógł
 • Karol Rogowski (Nivo) - 6 razy pomógł
 • Marcin Miga (Marcin.Miga) - 6 razy pomógł
 • Piotr Zielinski (__Piotr__) - 6 razy pomógł
 • Tomasz Barański (Czapok) - 5 razy pomógł
 • Paweł Potasiński (C3PO) - 5 razy pomógł
 • Michał Jankowski (janek_lublin) - 5 razy pomógł

Top 15 - Najwięcej problemów rozwiązali

 • Wojciech Gomoła (szogun.krepa) - 19 razy rozwiązał problem
 • Adam Dudzik (Adam Dudzik) - 9 razy rozwiązał problem
 • Piotr Zielinski (__Piotr__) - 6 razy rozwiązał problem
 • Marcin Ż (Marcin Z) - 4 razy rozwiązał problem
 • Radosław Zajączkowski (radekzaj) - 4 razy rozwiązał problem
 • Dariusz Brejnak (dbsoft) - 4 razy rozwiązał problem
 • Rafał Stróżyk (toLL.NET) - 3 razy rozwiązał problem
 • Maciej Grabek (maciekgrabek) - 3 razy rozwiązał problem
 • Jakub Binkowski (jakubin) - 3 razy rozwiązał problem
 • Michał Jankowski (janek_lublin) - 3 razy rozwiązał problem
 • Marcin Lasowski (marcin7777) - 3 razy rozwiązał problem
 • Maciej Aniserowicz (procent) - 3 razy rozwiązał problem
 • Paweł Potasiński (C3PO) - 3 razy rozwiązał problem
 • Andrew Sz (andrew_sz) - 3 razy rozwiązał problem
 • Grzegorz Wiśniewski (grzeswisniewski) - 3 razy rozwiązał problem

Zmiany w silnikach portali

Jak już wspomnieliśmy wcześniej - dużo się też działo pod pokładem naszych portali.

W styczniu zmigrowaliśmy portale WSS i CodeGuru do jednego silnika (opartego o ten z WSS), co pozwoliło nam ujednolicić:

 • sposób przekazywania Wam wiedzy,
 • sposób korzystania z portali
 • bazę użytkowników (która bardzo często się nakładała między portalami),
 • sposób logowania się
 • działanie zespołu Redakcyjnego obu portali

A dodatkowo pozwoliło nam rozwijać w jednym miejscu kod obu portali, dzięki czemu wszystkie wprowadzane zmiany były widoczne od razu na WSS i CodeGuru.

W trakcie całego roku wprowadzaliśmy wiele mniejszych i większych zmian, które miały usprawnić działanie portalu, ale też pomóc Wam w korzystaniu z nich.

Z większych zmian na pewno zauważyliście, kiedy w lipcu wprowadziliśmy Club Online (który zlicza Wasze aktywności nie tylko w ramach portali). W tym samym czasie też zmigrowaliśmy platformę grup użytkowników do naszych portali. Od tego momentu osoby z całej Polski spotykające się na żywo, mogą korzystać z naszej platformy, aby organizować swoje spotkania, wymieniać się materiałami oraz dyskutować na swoich stronach.

To nie wszystkie zmiany, które pojawiły się lub zaczęły się w 2010 roku. O kolejnych dużych zmianach poinformujemy Was już w styczniu.

Podsumowanie

Mijający rok był czasem ważnych premier:

 • Windows Azure,
 • narzędzi dla pracowników merytorycznych (m.in. Office 2010)
 • narzędzi dla twórców oprogramowania: .NET 4.0, SilverLight 4, Visual Studio 2010 oraz cała gama związanych z tym zestawów narzędzi, frameworków i rozwiązań,
 • narzędzi do komunikacji: Microsoft Lync, czy Service Pack dla Exchange Server 2010 czy Windows Phone 7.
 • narzędzi dla biznesu takich jak Microsoft Dynamics CRM czy GP

Na horyzoncie nadchodzącego 2011 widać już następne generacje produktów:

 • nowa wersja Internet Explorer 9, który włącza się w rewolucję HTML 5
 • System Center Configuration Manager vNext i Operations Manager vNext
 • nowe rozwiązania działające w chmurze, takie jak Office 365 (następca BPOS-a), Windows InTune czyli rozwiązanie do zarządzania komputerami w organizacji lub CRM Online.

W tle oczywiście toczą się (okryte pewną tajemnicą) prace nad kolejnymi wersjami systemów, serwerów i aplikacji. Na pewno rok 2011 będzie jeszcze bardziej związany z chmurą - i tu wydarzy się naprawdę wiele.

Mamy wrażenie, że żyjemy w czasach radykalnej zmiany paradygmatu i przenoszenia nacisku z informatyki jako procesu wytwarzania programowania do informatyki jako infrastruktury, która musi być i jest dostępna na żądanie.

W nadchodzącym roku chcemy, jako Redakcja, towarzyszyć wam w tej zmianie. Ale pokazując, że to nie jest tylko zmiana. To także, a może przede wszystkim ciąg dalszy istniejących do tej pory trendów.

W odnowionym składzie redakcyjnym chcemy dostarczać wam świeżej dawki informacji, ale także porad i dłuższych tekstów opartych o prawdziwe wdrożenia i doświadczenia całego zespołu.

Liczymy także na Waszą aktywność. Zwłaszcza na większe formy: artykuły, wystąpienia publiczne (czy to na forach grup studenckich czy zawodowych grup użytkowników) i on-line. Chcielibyśmy Was za wszelką aktywność nagradzać -  służy do tego Club Online.

Chcemy także dzielić się wiedzą w bardziej interaktywny sposób. W pierwszym kwartale planujemy dwa ciekawe konkursy wiedzowe przeznaczone dla administratorów infrastruktury IT oraz dla DBA.

Dziękujemy Wam bardzo za to, że byliście z nami kolejny rok i wracacie do nas w coraz większej liczbie osób. Mamy nadzieję, że nasza praca jest dla Was przydatna i wartościowa, bo my z niej czerpiemy naprawdę dużo przyjemności - i nadal będziemy to robić.

Pamiętajcie, że jeśli macie ochotę się z nami podzielić swoimi uwagami lub spostrzeżeniami (lub po prostu nas pochwalić :)) to zawsze możecie to zrobić albo w komentarzach do tego Podsumowania lub pisząc na nasze adresy Redakcyjne - redakcja@wss.pl i redakcja@codeguru.pl

Dziękujemy raz jeszcze za 2010 rok!

WSS.pl

Autorzy: Redakcja Portalu WSS.pl i CodeGuru.pl

Na podstawie własnych przemyśleń, setek przeczytanych archiwalnych aktualności oraz informacji z bazy danych

Podobne artykuły

Komentarze 16

Tomasz Wiśniewski Microsoft
Tomasz Wiśniewski
1247 pkt.
Senior
30-12-2010
oceń pozytywnie 0

Bardzo obfity rok :) milo widziec, ze znowu mozna bylo byc czescia tego wszystkie, moze nie tak duzo jak rok temu, ale wiele innych rzeczy sie dzialo. Teraz czas rozpoczac dzialania roku 2011 :)

Kliknij "Pomógł mi" jeśli ta odpowiedź jest pomocna i OZNACZ post jako rozwiązany - Dziękuję :)

MCP, MCTS, MCSA
http://tomaszwisniewski.com

Domino_2 Ekspert WSS
Domino_2
2302 pkt.
Guru
31-12-2010
oceń pozytywnie 0

Bardzo ciekawy artykuł. Dużo interesujących informacji w jednym miejscu.

Rok obfitował w dużą ilość premier. Czekamy na kolejne rozwiązania :).

CISCO CCNA, MCP, MCTS

Jacek Doktór Ekspert WSS
Jacek Doktór
4247 pkt.
Guru
MVP
31-12-2010
oceń pozytywnie 0

Nie ma czegoś takiego jak System Center Configuration Manager vNext :) jest System Center Configuration Manager 2012

 

Zabrakło tez informacji o cyklu wdrożeniowym na wss.

Paweł Potasiński Microsoft
Paweł Potasiński
7713 pkt.
Guru
31-12-2010
oceń pozytywnie 0

Sam widzisz Jacek, że powinieneś dołączyć do redakcji ;-) Wówczas takie wpadki by się nie zdarzały. Ale jak na tak długi kawał tekstu i tak chyba skuch jest niewiele ;-)

Pozdrawiam,
Paweł Potasiński
SQL Server MVP, PLSSUG leader

Piotr Pawlik Redaktor
Piotr Pawlik
3486 pkt.
Guru
MVP
31-12-2010
oceń pozytywnie 0

Zabrakło tez informacji o cyklu wdrożeniowym na wss - zobacz sierpień jeszcze raz :) :

 

"Przez cały sierpień na portalu WSS.pl odbywały się sesje "online" z ekspertami, którzy opowiadali o wdrożeniach systemów Windows. Podczas sesji zostały poruszone techniczne aspekty wdrażania systemów - od tych obejmujących kilka stacji do implementacji klasy Enterprise."

Piotr Pawlik (BlackRider) - Redakcja WSS.pl | Moj Blog |

Jacek Doktór Ekspert WSS
Jacek Doktór
4247 pkt.
Guru
MVP
31-12-2010
oceń pozytywnie 0

No faktycznie jest Piotrze, ale w stosunku do wszystkich innych (lub prawie) to jest informacja nieco ukryta.

 

Pawle, co do Redakcji to kto wie ... :)

MCT, MVP, Jacek Doktor

Paweł Potasiński Microsoft
Paweł Potasiński
7713 pkt.
Guru
31-12-2010
oceń pozytywnie 0

Jeśli jakoś mogę wpłynąć, byś był bardziej zdecydowany i dołączył do nas, tylko daj znać :-)

Pozdrawiam,
Paweł Potasiński
SQL Server MVP, PLSSUG leader

Tobiasz Janusz Koprowski Ekspert WSS
Tobiasz Janusz Koprowski
787 pkt.
Senior
MVP
31-12-2010
oceń pozytywnie 0

W każdym razie, dużo się działo, a i w podsumowaniu sporo wiadomości po kompresji. Tegoroczne wyróżnienie, mam nadzieję, że zachęci mnie samego do dalszej pracy a i innych z pewnością też...

 

Dzięki Wam wszystkim za inspiracje

Anorak

Microsoft Registered User No 497509
Some Certification successed. Some others... still in progress
-----
Find a Better Way of Life
[ GITCA ] | [ PASS ] | [ BLOG ] | [ BLOG ] | [ 

Jacek Doktór Ekspert WSS
Jacek Doktór
4247 pkt.
Guru
MVP
31-12-2010
oceń pozytywnie 0

Pawle wchodze w to :)

MCT, MVP, Jacek Doktor

Jacek Doktór Ekspert WSS
Jacek Doktór
4247 pkt.
Guru
MVP
31-12-2010
oceń pozytywnie 0

Ja tez zrzekam się swojej nagrody :) proszę Redakcję o przekazanie jej dalej.

MCT, MVP, Jacek Doktor

Michał Bojko Ekspert WSS
Michał Bojko
1072 pkt.
Senior
MVP
31-12-2010
oceń pozytywnie 0

Sporo się tego zebrało. W następnym roku też dorzucę parę cegiełek do portalu, bo to rok będzie ważny dla WSS :)

pozdrawiam Michał Bojko

 

Daniel Stefaniak Microsoft
Daniel Stefaniak
2337 pkt.
Guru
02-01-2011
oceń pozytywnie 0

ja też się zrzeknę :) roZdajcie innym gadżeciarzom :)

I was a PC, now I'm a server ;)
http://w-files.pl

Mariusz Kędziora Microsoft
Mariusz Kędziora
2210 pkt.
Guru
Prelegent
03-01-2011
oceń pozytywnie 0

Ja chciałbym BARDZO podziękować całej Redakcji WSS i CodeGuru za naprawdę kawał świetnej roboty przez cały 2010 rok. Współpraca z Wami to była naprawdę duża przyjemność.

 

Cieszę się też, że Redakcje nam się powiększyły i pojawiły się w nich nowe osoby chętne do działania. Bo pomysłów jest naprawdę sporo.

 

Super też, że widać, że w zestawieniu aktywności użytkowników jest grupa ludzi przewijających się w nim prawie od zawsze, ale jest również kilka osób, które pojawiły się w tym lub zeszłym roku.

 

Raz jeszcze WIELKIE dzięki za 2010 rok!

Pozdrawiam,
Mariusz Kędziora
IT Pro Evangelist | Microsoft Polska
Blog ewangelista.IT | LinkedIn | Mój Blip

Jacek Doktór Ekspert WSS
Jacek Doktór
4247 pkt.
Guru
MVP
03-01-2011
oceń pozytywnie 0

Mariusz ale następnym razem daj szansę wszystkich w jednym czasie zrzec się swoich prezentów :)

MCT, MVP, Jacek Doktor

Mariusz Kędziora Microsoft
Mariusz Kędziora
2210 pkt.
Guru
Prelegent
04-01-2011
oceń pozytywnie 0

No właśnie nie wiem co to za zrzekanie się prezentów :) Normalnie to tradycyjnie zawsze było tak, że Redakcja nie miała prezentów...

 

A tym razem to Redakcji tuż przed publikacją dołączyły nowe osoby i już czytając podsumowanie powiedziały, że mimo, że nie były w Redakcji pełny rok to też się zrzekają... I tak poleciało już :)

 

Teraz już sam nie wiem co tu z tym wszystkim zrobić :)

Pozdrawiam,
Mariusz Kędziora
IT Pro Evangelist | Microsoft Polska
Blog ewangelista.IT | LinkedIn | Mój Blip

Tomasz Wiśniewski Microsoft
Tomasz Wiśniewski
1247 pkt.
Senior
26-01-2011
oceń pozytywnie 0

Dac prezent kazdemu czytelnikowi portali ktory chociaz ra z wroku napisal newsa/artykul/posta na forum :D

Kliknij "Pomógł mi" jeśli ta odpowiedź jest pomocna i OZNACZ post jako rozwiązany - Dziękuję :)

MCP, MCTS, MCSA, MCT 
http://tomaszwisniewski.com

pkt.

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.