BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki

Baza wiedzyProgramowanie Microsoft SQL Server 2008

07-01-2010 10:23 | Karol Stilger
thumb
Leonard Lobel, Andrew J. Brust, Stephen Forte : Książka wydawnictwa Promise pod tytułem "Programowanie Microsoft SQL Server 2008" to bardzo obszerna publikacja (prawie 1000 stron podzielonych na dwa tomy). Wielkość jest jednak uzasadniona, bo opracowanie zawiera kompletne omówienie wszystkich aspektów programu SQL Server 2008, z którymi spotykają się programiści.

Książka wydawnictwa Promise pod tytułem "Programowanie Microsoft SQL Server 2008" to bardzo obszerna publikacja (prawie 1000 stron podzielonych na dwa tomy). Wielkość jest jednak uzasadniona, bo opracowanie zawiera kompletne omówienie wszystkich aspektów programu SQL Server 2008, z którymi spotykają się programiści.


Trójka Autorów postawiła przed sobą zadanie pokazania czytelnikom jak wiele jest w SQL Server 2008 elementów, które mogą pomóc programistom tworzyć swoje rozwiązania w inny, bardziej wydajny lub chociażby bardziej elegancki sposób. Dużo znajdziemy w niej więc przykładów problemów, z którymi w poprzednich wersjach SQL Server trudno było sobie poradzić. Będziemy mogli prześledzić ich rozwiązanie z wykorzystaniem możliwości wersji 2008. Moim zdaniem więcej skorzystają na lekturze doświadczeni czytelnicy programujący już w wersji 2005 niż ci, którzy SQL Server poznali dopiero w wersji 2008.
Książka została podzielona na cztery części.


Pierwsza część wprowadza nas w podstawowe zagadnienia związane z programowaniem w SQL Server 2008. Poznajemy zatem język T-SQL (właściwie poznajemy tylko zmiany T-SQL w wersji 2008 w stosunku do 2005), współpracę środowiska programistycznego .NET z SQL Server 2008, zarządzanie serwerem oraz kwestie bezpieczeństwa.


Druga część poświęcona jest przetwarzaniu danych. SQL Server 2008 daleko wybiega poza tradycyjny relacyjny model danych. Poznajemy więc możliwości przetwarzania danych w formacie XML, danych w strukturach hierarchicznych, danych nieustrukturalizowanych oraz danych geoprzestrzennych. Osobiście uważam, że programiści w poszczególnych rozdziałach tej części książki odkryją wiele narzędzi, które pozwolą przebudować im aplikacje i wyrzucić z nich sporo niepotrzebnego kodu.


W trzeciej części omówiono technologie dostępu do danych. Dokładnie przedstawione są narzędzia niezbędne programistom w dostępie do danych (w tym oczywiście oparte na technologii LINQ). Osobne rozdziały poświęcone zostały wiązaniu danych, transakcjom, a także tworzeniu systemów rzadko nawiązującym połączenia. Ta część książki to bardzo praktyczny poradnik kodowania z dużą liczbą przykładów.


Ostatnia, czwarta część, dotyczy logiki biznesowej. Temat został potraktowany przez Autorów bardzo poważnie. Świadczy o tym nie tylko objętość tej części (cały drugi tom), ale również to, że technologia OLAP została omówiona zupełnie od podstaw. Wcześniejsze części raczej prezentowały najnowsze zmiany w technologiach niż ich całościowy opis. W mojej ocenie ta część książki to rodzaj podręcznika dla programistów, w którym rozdział po rozdziale uczymy się logiki biznesowej poznając takie zagadnienia jak hurtownie danych, technologia OLAP, analiza danych i usługi raportujące.


Uważni czytelnicy dostrzegą pewnie w tekście sporo literówek. Nie liczyłem ich, ale mam wrażenie, że jest ich więcej niż w innych książkach wydawnictwa Promise. Poza jednym, czy dwoma przypadkami nie sprawiły mi jednak problemu z właściwym rozumieniem treści.


Wszystkich z Was, którzy zamierzają rozwijać aplikacje współpracujące z SQL Server 2008, zachęcam do zakupu tej publikacji. Stanowi ona kompletne kompendium wiedzy w tej dziedzinie.

Autor recenzji:Robert Krok

tagi: SQL SQL Server

Komentarze 0

pkt.

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.