BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki

Baza wiedzyTutorial: „Mój komis samochodowy” – instalacja starter kita na serwerze AMM-KOMPUTER. Część 3

07-06-2006 22:07 | zooly
Trzecia część przewodnika porusza zaawansowane zagadnienia jak: zapewnienie spójnego kodowania znaków dla wszystkich stron witryny, zdalne konfigurowanie i zarządzanie witryną, delegowanie własnej domeny na serwer AMM.

Wprowadzenie

1.     Kodowanie znaków

2.     Konfiguracja witryny

3.     Własna domena – jak „podpiąć” ją pod darmowe konto?

3.1.      Przenoszenie domeny do AMM

3.2.      Delegowanie domeny

3.3.      Kojarzenie witryny z przeniesioną/delegowaną domeną

4.     Dodawanie aliasu

4.2.      Katalogi wirtualne raz jeszcze

5.     Podsumowanie

Wprowadzenie

Trzecia część przewodnika porusza zaawansowane zagadnienia jak: zapewnienie spójnego kodowania znaków dla wszystkich stron witryny, zdalne konfigurowanie i zarządzanie witryną, delegowanie własnej domeny na serwer AMM.

1.   Kodowanie znaków

Po aktualizacji pliku konfiguracyjnego witryny możemy przeglądać ofertę i komisu i logować się do panelu administratora. Kodowanie znaków jest jednak nieprawidłowe (Rys.  1).

 

Nieprawidłowe kodowanie znaków dla strony wysłanej na serwer AMM

Rys.  1 - Nieprawidłowe kodowanie znaków dla strony wysłanej na serwer AMM

Mamy dwie możliwości rozwiązania tego problemu:

 1. -Sugerowane przez obsługę AMM, polegające na ręcznej zmianie kodowania każdej ze stron aplikacji
 2. -Za pomocą wyspecjalizowanego programu (np. Gżegżółka, której autorem jest Piotr Sawicki) możemy automatycznie rozpoznać kodowanie plików i dokonać jednoczesnej konwersji wielu plików.

Rozwiązanie drugie jest znacznie wygodniejsze i nie wymaga od nas bezmyślnego klikania. Po otworzeniu programu i dodania plików starter kita do edycji (Edycja/Dodaj pliki) zaznaczamy opcję Rozpoznanie (Rys.  2) i klikamy Start.

 

Rys.  2

Następuje automatyczne sprawdzenie kodowania plików i wyświetlenie podsumowania (Rys.  3).

 

Podsumowanie kodowania wybranych plików

Rys.  3 - Podsumowanie kodowania wybranych plików

Jak widzimy (Rys.  3), niemal wszystkie pliki zostały zapisane jako Windows 1250 mimo iż w pliku web.config atrybuty request i responseEncoding ustalone zostały na utf-8. Błąd ten możemy naprawić poprzez kliknięcie przycisku Konwersja w głównym oknie i wybraniu w lewej liście rozwijanej kodowania Windows 1250 a w drugiej – utf-8 (Rys.  4).

 

Zmiana kodowania znaków dla wybranych plików

Rys.  4 - Zmiana kodowania znaków dla wybranych plików

2.   Konfiguracja witryny

Visual Web Developer i nowa wersja Visual Studio oferują wygodny mechanizm do zarządzania konfiguracją witryny - Site Administration Tool. Narzędzie to działa niestety tylko lokalnie. Przy standardowych ustawieniach serwera próba uruchomienia Site Administration Tool z zewnątrz wywołuje błąd.

Taka sytuacja nie oznacza jednak, że dodawanie nowych użytkowników przez administratora do bazy musi odbywać się ręcznie! W pliku konfiguracyjnym aplikacji (web.config) zmieniliśmy już parametry połączenia z bazą, w związku z czym Site Administration Tool uruchomiony lokalnie będzie korzystał z bazy znajdującej się na serwerze AMM.

W trakcie edycji ustawień musimy jednak pamiętać, że wszelkie zmiany konfiguracji są wprowadzane do lokalnego pliku web.config. Po skonfigurowaniu witryny plik znajdujący się na serwerze musimy zastąpić jego lokalną (nowszą) wersją.

3.   Własna domena – jak „podpiąć” ją pod darmowe konto?

Część czytelników posiada już własne domeny, wykupione np. na stronach Onet Hosting, Webpark Wirtualnej Polski, home.pl lub w innych firmach. Co musimy zrobić, aby domena wykupiona u innego dostawcy, wskazywała na aplikację umieszczoną na serwerze AMM?

Mamy dwa wyjścia:

 1. Możemy całkowicie przenieść całą obsługę domeny na AMM (bezpłatnie)
 2. Możemy wydelegować naszą domenę na serwery DNS AMM

3.1.        Przenoszenie domeny do AMM

Operacja ta polega na zmianie rejestratora. Nasza domena MojKomis.pl jest obsługiwana przez firmę InnyHosting. Po wypełnieniu formularza na stronie AMM po 7 dniach firma AMM staje się odpowiedzialna za obsługę domeny (i zostaje przeniesiona na jej serwery DNS). Od tego momentu opłaty za domenę przekazujemy AMM (ona też odpowiada za wszelkie kwestie techniczne).

3.2.        Delegowanie domeny

Jeśli nie chcemy podejmować tak radykalnych kroków, możemy wydelegować (skierować) na serwery DNS firmy AMM. Przykładowy formularz delegowania domeny prezentowany jest na stronach Onet.pl. Procedura ta wygląda podobnie w przypadku innych firm. Zazwyczaj sprowadza się ona do podania nazw i adresów IP dwóch serwerów DNS firmy AMM (stan z 3 VI 2006):

Primary nameserver - nazwa: 

ns1.top100.net.pl

Adres IP:

62.111.230.68

Secondary nameserver - nazwa:

ns2.top100.net.pl

Adres IP: 

62.111.230.67

   

3.3.        Kojarzenie witryny z przeniesioną/delegowaną domeną

Do kojarzenia jej z naszą witryną, umieszczoną na darmowym koncie w AMM możemy przystąpić, jeśli dokonaliśmy przeniesienia lub delegacji naszej domeny.

Operacja ta jest bardzo prosta, jeśli posiadamy konto w hostingu i nie umieściliśmy na nim żadnych plików. W momencie zakładania domeny w panelu HTML,  jako nazwę naszej domeny podajemy MojKomis.pl (zamiast komis.top100.org.pl, patrz: pierwsza część przewodnika, Zakładanie domeny).

Do małych komplikacji dochodzi w momencie, jeśli na naszym koncie w AMM mamy już działającą witrynę. Panel HELM nie udostępnia opcji zmiany nazwy domeny. Musimy więc z poziomu panelu utworzyć nową domenę z nazwą MojKomis.pl (Rys.  5). Wiąże się to dodatkowo z koniecznością przeniesienia wszystkich danych z katalogów powiązanych z domeną komis.top100.org.pl do katalogów domeny MojKomis.pl.

O wiele prostszym rozwiązaniem jest dodanie nowej domeny jako alias do już istniejącego konta. Dzięki temu nasz komis będzie dostępny zarówno pod adresem MojKomis.pl jak i komis.top100.org.pl.

 

Rys.  5

4.    Dodawanie aliasu

4.1.1.     Przechodzimy do menu domeny (Rys.  6)

4.1.2.     Klikamy Aliasy Domen

 

Rys.  6

4.1.3.     Zostajemy przeniesieni na stronę Aliasy Domen (Rys.  7)

4.1.4.     Klikamy Dodaj

 

Rys.  7

4.1.5.     W oknie Dodaj Alias Domeny (Rys.  8) wpisujemy nazwę naszej domeny MojKomis.pl

4.1.6.     Klikamy Zapisz

 

Rys.  8

4.1.7.     Rys.  9 przedstawia okno Aliasy Domen z dodanym aliasem

 

Rys.  9

4.2.          Katalogi wirtualne raz jeszcze

W dwóch poprzednich częściach przewodnika do stron komisu odwoływaliśmy się poprzez adres komis.top100.org.pl/komis. Teraz po skojarzeniu jej z nową domeną będzie to adres MojKomis.pl/komis. Podejście to było dobre, jeśli na koncie chcieliśmy pracować z zupełnie różnymi aplikacjami (np. dwoma starter kitami). Jeśli zakończyliśmy już testy naszej własnej aplikacji, możemy przenieść całą jej zawartość z katalogu komis do katalogu nadrzędnego i usunąć wcześniej stworzony katalog wirtualny.

Uprości to adres, pod którym będzie dostępna witryna (MojKomis.pl) i pozwoli na jego proste zapamiętanie przez użytkowników.

5.   Podsumowanie

Pomimo tego, iż starter kit Mój komis nie jest specjalnie rozbudowaną aplikacją, zadanie przeniesienia go na zewnętrzny serwer nie należy do najprostszych. Nawet poprawnie zbudowaną witrynę może dotknąć taki problem jak źle dobrane kodowanie znaków.

Mam nadzieję, że przewodnik wyczerpująco omówił najważniejsze problemy, z którymi można spotkać się przy przenoszeniu typowej witryny na serwer firmy hostingowej. Wszelkie wątpliwości lub inne napotkane problemy proszę zgłaszać na forum portalu.

Literatura i dokumentacja AMM (wszystkie odnośniki były dostępne 20 V 2006)

 1. Polskie znaki w aplikacjach ASP .NET i serwerze AMM (alternatywne podejście)
 2. jedatu: The Blog Enable ASP.NETWebAdminFiles Outside Visual Studio
 3. Gżegżółka – program do zmiany kodowania plików
 4. Serwery - DNS dla planu Windows-Hosting
 5. Onet.pl – Zarządzanie domeną
 6. AMM – Dodawanie domen w panelu HELM
 7. DNS - Wprowadzenie

 

Komentarze 5

User 115665
User 115665
0 pkt.
Nowicjusz
21-01-2010
oceń pozytywnie 0
Ogólnie nie lubie artykułów w stylu - "pokarze jak napisać program". Niemniej jednak jest to bardzo dobry wstęp do multimediów zilustrowany przejrzystym przykładem. Siedem...
User 82969
User 82969
35 pkt.
Poczatkujacy
21-01-2010
oceń pozytywnie 0
Tresc mi sie podobala, choc juz o tym troche wiem:) Niestety forma dla mnie odrazajaca bo to ma byc artykul a nie praca magisterska czy cokolwiek w tym guscie. Szczegolnie ten spis tresci na poczatku mnie "zamurowal"
User 82969
User 82969
35 pkt.
Poczatkujacy
21-01-2010
oceń pozytywnie 0
To chyba drugi artykul w tym miesiacu na ktorym w niektorych przegladarkach siada oprawa graficzna, ale z tym to chyba do admina
SeSo
SeSo
0 pkt.
Nowicjusz
21-01-2010
oceń pozytywnie 0
    Artykuł bardzo dobry osobiście sprawdziłem czy to działa i jest super :) Jest to idealny przykład dla osób które zaczynają się bawić w C# i DirectShow co uczy ich kombinować :) SIEDEM :)
User 131786
User 131786
1 pkt.
Nowicjusz
21-01-2010
oceń pozytywnie 0
Nie zauważyłem działu artykuły lecz publikacje :). To wydaje mi sie, że daje mi możliwość wyboru formy. Ja zdecydowałem się na połączenie artykułu i dokumentacji, a spis treść dodałem tylko dlatego, aby ułatwić nawigację bo "artykuł" jest dość długi. Pozdrawiam kaszub
pkt.

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.